Gå tilbage til forumoversigten

Emne: Matchrace i modvind

Af: Claus Andersen

06/11-2005 23:35

#1


Starten er vigtig i sejlsportens matchrace og det samme gælder i beskæftigelsespolitikkens matchrace, hvor de ledige skal godt fra start for at matche arbejdsmarkedets krav. Hvis man er ledig bliver man vurderet på en ”match-skala” fra 1 til 5, der beskriver hvor langt eller tæt personer er på arbejdsmarkedet. Match 1 er ledige, der kan gå direkte i arbejde, mens match 5 er mennesker uden arbejdsevne. Det er noget rigtigt miskmask og ligner et indisk kastesystem med social slagside. Hvor meget skal man kuldsejle for at ryge i ”match 2” og hvem er i ”match 1” og hvad er forskellen? Hvorfor er kun 44 pct. i matchgruppe 1 tilmeldt Arbejdsformidlingen (AF) og kun 37 pct. i matchgruppe 2? Grundlæggende hænger det sammen med, at vi har to systemer, der ikke fungerer sammen. Kommunerne har aldrig har hørt om en eneste kontanthjælpsmodtager, der har fået job efter at være blevet henvist til AF, som så undrer sig over det jo bare kræver et kryds i et skema. Vi kan kun frygte stiv kuling den dag kommunerne skal stå i spidsen for den fremtidige beskæftigelsesindsats.

Man bliver ikke født ind i matchgrupperne og man kan skifte matchkategori, siger beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen. Til gengæld kan du ikke klage over din matchplacering og kommunerne ved ikke hvordan de skal håndtere borgere, der skiftevis tilhører matchkategori 4 og 5. Noget miskmask, når vi ved at matchkategori kan få betydning for adgang til kontanthjælp og boligstøtte. Nu må ministeren holde op med at forfølge og stemple folk og fokuserer på sin egen mismatch, der er et udtryk for, som han selv siger, ”at arbejdskraftens uddannelsesmæssige sammensætning ikke er i overensstemmelse med de kvalifikationer, som virksomhederne efterspørger”. De ledige matcher ikke jobbene, fordi de mangler de rette kvalifikationer, og ikke fordi de ikke er motiverede nok. Man kan ikke piske folk i arbejde med en sulteløn. Arbejdsgiverne er ikke interesserede i ledige, der mangler kvalifikationerne og mindre end 5 pct. af de ledige, som har fået beskåret deres kontanthjælp, er blevet selvforsørgende. Firmaer som ISS, Forenede Rengøring og Forbrugerkontakt siger, at man hverken kan bruge de svage ledige til at gøre rent eller dele reklamer ud om de så gjorde det gratis. Det er mismatch at samle 50.000 socialt udsatte kontanthjælpsmodtagere i den såkaldte matchgruppe 4, der for at bevare kontanthjælpen skal levere 300 timers arbejde på to år. Ingen ved dog, hvordan de 300 timer skal tælles op. Er det de seneste 24 kalendermåneder, der skal indeholde 300 timer eller er det nøjagtig fra ”dato x” til ”dato y” to år efter? Det bliver dyrt for kommunerne, når de selv skal betale to tredjedele af udgifterne til kontanthjælp, når ledige går på passiv ydelse. Det vil føre til udsigtsløs aktivering for aktiveringens egen skyld.

Økonomer og arbejdsgiverne frygter, at den lave ledighed vil føre til overophedning af arbejdsmarkedet med mangel på kvalificeret arbejdskraft, flaskehalse og lønspiral, hvor lønningerne går amok. Den frygt hører vist hjemme i matchgruppe 1, mens de andre matchgrupper nu har alle tider chance for medvind og komme på ret køl med en plads på arbejdsmarkedet. De ser frem til et kursskifte uden forfølgelse og pisk. Skuden må vendes for det kræver en anden teknik at krydse op mod vinden end at sejle med den. Kan du ikke finde vind nok til at fylde sejlene, må du ændre kurs. Kursen skal stikkes med en aktiv arbejdsmarkedspolitik, hvor efter- og videreuddannelse skal være det kompas der navigeres efter, så alle kan matche kravene på arbejdsmarkedet. Det er op til kaptajn Frederiksen at vride armen om på arbejdsgiverne, så de lever op til deres del af ansvaret for, at der er brug for og plads til alle.





Det er nødvendigt at være oprettet som bruger på DKby.net for at lave indlæg. Såfremt du allerede er oprettet som bruger skal du blot logge på via nedenstående formular ellers kan du gratis oprette en bruger ved at klikke her!


Emailadresse:  
Adgangskode:

ANNONCE PÅ DKBY.NET

ANNONCE PÅ DKBY.NET

ANNONCE PÅ DKBY.NET

ANNONCE PÅ DKBY.NET

Google
Web Site